Do téhle části města se prostě nechodí. Ne z pověrčivosti. Na duchy samozřejmě nikdo nevěří. A od doby, co se uskutečnila sanace nezdravých částí metropole, už nikdo nemá obavu ani z nemocí, které přenáší mršina.
Části lidí se prostě hnusí představa, že tu pod zemí leží zbytky lidské tkáně, ještě v primitivních konzervačních nádobách. Pozůstatky doby, kdy tělo požívalo úcty a nedotknutelnosti a představa, že si ho jednou někdo dá k obědu, vzbuzovala velké morální a politické vášně.
Ale poslední dvě dekády už je nové zhodnocování mrtvého biologického materiálu samozřejmostí a nikdo se nepodivuje, že tak jako zmizely z povrchu zemského zbytky po jídle, zmizeli i zemřelí. Přesněji řečeno: transformovali se do látky, která posiluje živé. Minulost je doslova požírána přítomností. Dějinám již není třeba se učit. Zmizely, aby čas plynul v současnosti.
Tenhle obstarožní hřbitov má špatnou pověst ještě z jiného důvodu. Bránila ho ortodoxní sekta Oprašovatelů. Ti nejen ctili mrtvé, ale především mentálně žili tak sto let zpět. Oč větší úctu projevovali hrdinům legend o zlatých časech, o to menší servítky si brali, když mohli upcyklovat něco ze svého současnictva na chutný, příjemně krvavý burger.
Tři postavy kolem půl druhé ráno si tedy mohly bez povšimnutí otevřít bránu na hřbitov. Chvíli postojí a nasávají zvuky z okolí a poté proniknou dovnitř.
„Dobrý, nikdo nás neviděl.“
„A doufám, že ani neuvidí.“
„Hele, všechno jsme promysleli. Připravujeme to dlouho. Tohle vyjde,“ zastavil řeči hluboký, klidný hlas.
Všichni tři se sunuli podél zdi. Víme to jen proto, že jejich těla hřála vzrušením a bylo možné doslova cítit každý jejich krok. Mezi hroby byla dokonalá tma. Jak jinak, když se nacházeli v podzemní kobce bez oken. A bez jakéhokoliv pachu: sanovaný vzduch stál na místě bez jediné bakterie, viru nebo roztoče.
Pietní osvětlení z mléčných led diod si nedovolili zapnout. Ostatně – byly tu kamery.
A přece se po čase objevilo lehounké světlo o hodnotě čtvrt luxu. Tedy jen tolik, aby bylo možné rozeznat obrysy věcí a tří tváří, které se shýbaly nad jedním z náhrobních kamenů. Bylo to až docela vzadu, v sekci původních předků, za všemi těmi modernějšími akvárky, v nichž plavaly už celkem důstojně konzervované zbytky lidí. I když se do nejstarší části občas dělaly pietní průvody, nikdo se ani neodvážil pomyslet na to, co skrývají těžké žulové desky. Tam se pohřbívalo před sto lety, kdy frčela plastinace. Z neznámého důvodu tehdejším lidem s jistým statusem přišlo lákavé napustit si po smrti tkáně polymerovou pryskyřicí, a k tomu se ještě dát zahrabat do umělé hlíny z expandovaného perlitu, aktivního uhlí a borosilikátových mikročástic. Spodina na to samozřejmě neměla a nechávala se zahrabat v solné jeskyni.
Blíže vchodu spočívali šťastlivci, kteří se už dožili perfluorouhlovodíků. Úplně vepředu pak bylo možné přes skla zahlédnout i tváře mrtvol naložených v roztocích s nanočásticemi stříbra nebo grafenu. Ti se rozkládali tak pomalu, že vypadali téměř jako živí.
„Fuj, ono to vážně smrdí,“ prohlásil jeden z mužů.
Lidský čich již odvykl přirozeným pachům, minimálně od té doby, co se sanitizace stala rutinní záležitostí. Pravdou však je, že současník pohřbených původních předků by sotva něco ucítil. Lidstvo bývalo zvyklé na mnohem horší puch lidí, a to ještě zaživa.
Na krátkou chvíli si muži přisvítili a lampička vydala jas o síle poloviny luxu. Ale jen na moment, protože všechny překvapilo, jak silný ten záblesk v dokonalé tmě byl.
„Zhasni!“
„Nevidím.“
„Nemusíš. Nejsme tu, abychom si prohlíželi Mauzoleum. Jsme tu pro Předka. Tak hrabej.“
Paprsky, které dopadly na povrch umělé hlíny, byly možná jen tři, maximálně pět. Přesto umožnily zhodnotit práci řemeslníků minulého století. Bazaltový prach, kterým byla vylepšena celulózová vlákna z recyklovaných rostlin, působil dokonalý vzhled půdního povrchu. K nerozeznání od hlíny, již každý znal z hydroponických zahrad.
Vůdce bandy se na chvíli posadil a otřel si čelo. Bylo to poprvé, co dal najevo rozechvění. Ostatně, Předek se nevyhrabává každý den. Mírné emoce k tomu patří.
Všichni Oprašovatelé věděli, že moderní lidstvo pochází z muže. Že tu byl jakýsi Adam, člověk hlíny, zakladatel nejen rodu, ale i sekty samotné. Dnešní dějiny se však neptají, co jsme byli. Určují nemilosrdně, kým jsme: bytostmi bez genderu, jenž nakonec byl jako zastaralý koncept vědou odvrhnut už před třiceti lety. Dnes má každý právo nalézt cestu k sobě odpovídající vlastnímu existenčnímu ustrojení.
Oprašovatelé však vědí, že je to jedna velká lež. Vědí to dlouho, věrně a tajně. Protože kdyby odhalili, co se skutečně skrývá za jejich pietními shromážděními v Mauzoleu, vystavili by se hrozbě. Neví sice jaké, protože žádný zákon vlastně nezakazuje identifikovat se jako muž. Ale přesto se bojí. A tak nikdo z nich veřejně nevysloví to slovo muž. Je to pečeť, heslo, modlitba. Vždyť proti mužům se vše spiklo. Předek před sto pětadvaceti lety, než hrdinně zemřel na barikádě. O revoluci se v učebnicích samozřejmě také nepsalo. To hlásalo pouze Tajné vědění zasvěcenců, předávané z generace na generaci.
Oprašovatelé pohlaví, zněl celý název jejich organizace. Oficiálně se zabývali pouze správou těchto mauzoleí, a to pod podmínkou, že nebudou narušovat jejich integritu. Čili hrabat se v umělé hlíně, vytahovat mrtvoly, zkoumat tkáně. Jinak hrozila sanace. Oficiálně proto, že by se z nezdravě uložených těl mohla rozšířit nějaká infekce. Oni ale dobře věděli, že je zde uložena Pravda. A té se strážci pořádku bojí.
V akváriích u vchodu již byli uloženi moderní lidé. Jejich těla byla rozmanitější než původní, už neexistovala pouze dvě pohlaví. A tady se ukrývala zdravá a jediná správná podoba muže. Pravda zůstala skryta zde, pod těžkým žulovým kamenem.
„Muži,“ polohlasně začal vůdce, ale pak se zastavil. Vládl přirozenou autoritou a ctihodným odstupem, jenž si disciplinovaně udržoval jako vzor pro ostatní, nemusel příliš hovořit. Nyní mu ale připadalo patřičné vyslovit slovo, které tak ctili. Hrdinské, plné síly, života.
„Muži,“ převalil to slovo ještě jednou na jazyku. „Dejme se do díla.“
Věděl, že až vytáhnou Předka z díry, kde byl uložen celé století, dokážou, že lidé se nerodí z jakékoliv kombinace genetického materiálu, ale pouze a jenom z mužského těla.
Hlavou mu běžely verše starých básníků, opěvujících plodné semeno. Jistě. Muž, to je ten, který plodí. Ženy tu byly od toho, aby muži vytvářely podmínky pro jeho tvůrčí sílu. Ženy jen přijímají, to muži darují.
Znejistěl vždy jen v tu chvíli, kdy sám před sebou chtěl obhájit fyziologickou podstatu tohoto procesu. Jak se z mužského těla, jak je zná z lékařských rádců jednadvacátého století, mohlo vyloupnout tělo nové? Dnes se to samozřejmě děje v dobře známém procesu biologické transformace tkáně za účasti bytostí propojených láskou. Otřásl se.
„Taková blbost,“ zamumlal pod vousy, až zbylé dva hrdé muže vystrašil.
Problém byl ten, že všechno vědění o dvou pohlavích studovali samoucky. Z obrázků, poznámek v lékařských manuálech, kterým těžko rozuměli. Snažili se sice tvářit učeně, ale ta latinská slova jim byla cizí. Co vyčetli jistě: není to tak, že by hmota mohla nabývat různých forem, že by se dalo plodit jinými způsoby, že by z látky mohl vzniknout život spojením stvoření jiných než samic a samců. Je tu muž, rozsévač a ploditel, a žena, která rod vyživuje. Proto má hruď vystouplou, plnou stravy. Ale plodit nedokáže.
Alespoň tak to z těch starých knih pochopili.
Strnuli. Poslouchali, jestli se někdo něco nepohnulo. Možná žbluňklo nějaké akvárko vepředu, u vchodu, ale jinak mrtví nikoho nezajímali. Proč taky, když smrt už vlastně byla překonána. Je načase ukázat, že všechny ty moderní lži a nesmysly o lásce, o touze, o spojení bytostí jsou jen státní propaganda. Vždy to bylo tak, že plodili muži! A ženy je za to obdivovaly! Oni teď ukážou, že všichni moderní lidé pocházejí z muže. A vytáhnou na světlo světa pravdu o tom, jak tito muži vypadali.
„Co když bude tkáň už úplně rozložená?“ zeptal se opatrně druhý z mužů.
„To jsme probírali už tolikrát…“
Jistě. Kdyby se to nezdařilo, prostě vrátí kámen na svoje místo a budou se tvářit, že se nic nestalo. Protože šlo o utajenou akci, nikdo o ní nevěděl. Žádná tisková konference, žádný event v metaversu, nic. Podaří se – zví to celý svět. A v případě, že už nic nezůstalo – nikdo se to nedozví. Kdo by taky hrabal v umělé hlíně? Je to zakázané.
„Neviděl tě nikdo, kdyžs bral přístupovou kartu,“ ujistil se ještě první. Snad proto, aby vrátil tu drzost.
„Dával jsem pozor,“ odvětil podrážděně druhý. Pořád si ho dobírá. Nikdo mu nevěří. Myslel si, že muži se navzájem ctí, že jsou si rovni, ale poslední dny o tom pochyboval.
„To si dokážu představit…“
„Fakt.“
„Já mám prostě svoje zkušenosti…“
„Nechte toho,“ zastavil je vůdce. Chvíle trapného ticha prořízl rozhodný hlas. „Muži,“ zopakoval slavnostně, „dejme se do díla.“
No jo, ale kdo hrabe první?
Druhý muž vzdychl a zaryl svoje nehty do umělé zeminy. Ucítil hladký, ale lehce zrnitý povrch. Překvapilo jej, jak chladná a elastická půda byla. Jako by se dotýkal modelíny nebo stavařské pěny. Minerální vůně, která je prvně tak zarazila, zesílila. A přidal se k ní nový vjem. Jako v muzeu: suchý, umělý, lehce chemický zápach. Jako bakelitová hračka, co jim ukazovali při jedné z historických exkurzí.
Podívali se na sebe v měsíční záři lampy. Věděli, že to je Předek.
„Pozor, dej pozor,“ odstrčil druhého první a vloudil se chtivě svými prsty do vyhrabané jamky.
Chtěl být samozřejmě první, kdo si sáhne na původ. Ve spáncích mu bušila krev. Bude první, kdo ucítí Předka! Vůdce naoko lhostejně pozoroval ten souboj o prestiž, ale v hlavě mu vířily tisíce myšlenek. Co to udělá se světem? Co to udělá s nimi? Vzrušovalo jej, jakou moc dá všem, kteří nejenom že se cítí být muži, ale jsou jimi. Vytáhnou tělo, vytvoří srovnávací model, podle něhož bude možné určit, kdo je muž – a kdo ne, ten bude žena. A přesně jako před sto lety budou ženy pracovat, zatímco muži plodit.
Mužské sémě plodivé…
Ten verš znali všichni. Byl základem jejich poznání. Byl osou vesmíru, kolem níž obíhali Oprašovatelé pohlaví. Ale jen oni tři se odvážili zvědět Pravdu! Kdyby tak ostatní věděli, co právě dělají. Usmál se. Ty dva to zmátlo. Jen na chvíli, protože pak – zároveň – ucítili dotek.
„Je tam!“
Hladký, matný pocit. Jako sáhnout na lakovaný nábytek, trochu gumový.
„To je nos!“ vykřikli zároveň.
Srdce jim bušilo tak nahlas, že si ani neuvědomili, že je někdo může slyšet. Vlastně nemůže – nejbližší živý tvor byl díky sanaci tak pětadvacet kilometrů daleko, a byl to hydroponický hrášek ve velké fabrice na předměstí. Ten věru o otázky lidského pohlaví nejevil nejmenší zájem.
První muž definitivně vyřadil druhého ze hry a nemilosrdně jej odstrčil. Chtěl se sám hmatem přesvědčit, že vše je tak, jak to znali z lékařských manuálů. Ano, zde je krk. Tu párová clavicula, alespoň co mohl při cestě prsty po chladné hmotě v temnotě pod nimi rozeznat. A zde, zde by měly být bradavky. A skutečně, měl pocit, že nalezl jakýsi výstupek. Nebyl ale malý, jak očekával. Prsty putovaly dál a pomalu stoupaly. Takové vydutí – větší než dlaň. A uprostřed jej tlačilo cosi malého. Bál se, aby křehkou hmotu nerozlomil.
„Je v dobrém stavu,“ pokýval hlavou uznale, ale nebyl o tom přesvědčen. Možná, že pryskyřicí napuštěná tkáň nabobtnala?
„Ukaž,“ prohlásil konečně vůdce.
Bez okolků rozhrnul hlínu a nedočkavě ji svýma obrovskýma rukama vyhrabával ven. Prášila všude kolem a minerální pachy zaplnily prve sterilní prostor. Teď už je všechno jedno. Můžou tu nechat nepořádek, vždyť tohle je záležitost celého lidstva.
Skutečně. Hrudník nebyl plochý.
„Zasviť! Tak už konečně zasviť!“ hlesl druhý.
I v tom nepatrném světle bylo vidět, že něco je špatně. Vlastně ne – že všechno je špatně.
Deset luxů. Dvacet. Padesát. To světlo jim přišlo jako záblesk čistého dne do noci, jakkoliv jeho intenzita odpovídala spíše soumraku. Ano, Předek byl skutečně dobře zachován. Ale poté, co na něj namířili svoji lampu a viděli fyziologické odlišnosti od schémat, která znali, věděli, že co nebude zachováno, je jejich víra.
„Tohle se nikdo nikdy nesmí dozvědět,“ zhodnotil unaveně vůdce. Na víčku ucítil podivnou vlhkost.
Už nikdy nikoho neosloví slovem muž.